O Wojsku Polskim słów kilka… – część 4 (Wojska Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej).


Wojska Obrony Przeciwlotniczej to jedna z części składowych zarówno Wojsk Lądowych jak i Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej. Odpowiadają za obronę przeciwlotniczą wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. W poniższym artykule chciałbym wam przedstawić strukturę i uzbrojenie polskich Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej oraz moją opinię na ich temat. Zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu.

Wojska Obrony Przeciwlotniczej

Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9K33 Osa i stacja radiolokacyjna NUR-22 Izabela / Źródło: www.polska-zbrojna.pl (domena publiczna)
Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9K33 Osa i stacja radiolokacyjna NUR-22 Izabela / Źródło: http://www.polska-zbrojna.pl (domena publiczna)

Struktura:

Wojska Obrony Przeciwlotnicze stanowią część Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Są przeznaczone do zapewniania osłony wojskom i strategicznym obiektom po przez aktywne niszczenie i obezwładnianie lotnictwa przeciwnika w powietrzu. Składają się z 1 brygady obrony przeciwlotniczej oraz 3 pułków przeciwlotniczych. W ich skład wchodzi 30 dywizjonów przeciwlotniczych: 22 dywizjony przeciwlotnicze Wojsk Lądowych i 6 dywizjonów przeciwlotniczych Sił Powietrznych oraz dwie samodzielne jednostki: 2 dywizjony przeciwlotnicze Marynarki Wojennej. Więcej na temat szczegółowej struktury Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej umieściłem w częściach 1, 2 i 3 cyklu artykułów na temat Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej –  ,,O sytuacji militarnej Rzeczpospolitej Polskiej na rok 2015.  (linki: https://bloghistorycznomilitarny.wordpress.com/2015/02/21/sytuacja-militarna-rzeczpospolitej-polskiej-na-rok-2015/, https://bloghistorycznomilitarny.wordpress.com/2015/02/28/o-sytuacji-militarnej-rzeczpospolitej-polskiej-na-rok-2015-czesc-2/ i https://bloghistorycznomilitarny.wordpress.com/2015/03/07/o-sytuacji-militarnej-rzeczpospolitej-polskiej-na-rok-2015-czesc-3/)…

POZOSTAŁĄ CZĘŚĆ ARTYKUŁU ZNAJDZIESZ NA NOWEJ STRONIE MOJEGO BLOGA:http://bloghist-mil.pl/2015/10/18/o-wojsku-polskim-slow-kilka-czesc-4-wojska-obrony-przeciwlotniczej-wl-sp-i-mw/

5 uwag do wpisu “O Wojsku Polskim słów kilka… – część 4 (Wojska Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej).

  1. Aktualnie brygada ta ma tylko PZR Grom i armaty ZU-23-2. Wyposażenie tej brygady ma być modernizowane i wymieniane w pierwszej kolejności. Prawdopodobnie domniemam ,że będą to POPRADy gdyż mają tam trafić także Rosomaki więc było by to logiczne ale dokładnie Panu nie powiem bo nie mam takich informacji to tylko moje domysły ;).

   Polubienie

 1. Mateuszu, pytam w komentarzu bo email czasami jest wolniejszy – kiedyś w artykule o WL wstawiałeś informacje z „września 2014” o ukompletowaniu jednostek, skąd brałeś te informacje?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Z programu publicystycznego Jana Pośpieszalskiego ,,Bliżej” z TVP 2 z września 2014 roku. Owszem jest to nietypowe źródło ale wiarygodne ze względu na to ,że na temat tych danych dyskutowali goście będący znaczącymi personami w Polsce. Link do odcinka znajduje się w bibliografii pierwszego artykułu z tej serii ;).

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s