O Wojsku Polskim słów kilka… – część 3 (Wojska Rakietowe i Artyleria).


Wojska Rakietowe i Artyleria to jedna z części składowych Wojsk Lądowych. To one stanowią o sile Wojsk Lądowych a nawet całych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej z racji swojej ogromnej siły ognia. W poniższym artykule chciałbym wam przedstawić strukturę i uzbrojenie polskich Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz moją opinie na ich temat. Zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu.

Wojska Rakietowe i Artylerii

Wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta w czasie strzelań / Źródło: anakonda.do.wp.mil.pl (domena publiczna)
Wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta w czasie strzelań / Źródło: anakonda.do.wp.mil.pl (domena publiczna)

 Struktura:

Wojska Rakietowe i Artyleria stanowią część Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Są przeznaczone do wsparcie ogniowego wojsk w każdych warunkach (zarówno ogniem pośrednim i bezpośrednim), rażenia ogniowego przeciwnika i zapewnienia wsparcia walczącym wojskom. Składają się z 3 pułków artylerii (oraz 11 brygadowych dywizjonów artylerii samobieżnej). W ich skład 24 dywizjony: 17 dywizjonów artylerii samobieżnej, 6 dywizjonów artylerii rakietowej i 1 dywizjon artylerii przeciwpancernej. Dodatkowo każdy batalion zmechanizowany i piechoty zmotoryzowanej liczy jedną kompanię wsparcia (łącznie 24 kompanii wsparcia). Więcej na temat szczegółowej struktury Wojsk Lądowych umieściłem w artykule ,,O sytuacji militarnej Rzeczpospolitej Polskiej na rok 2015 – część 1 (link: https://bloghistorycznomilitarny.wordpress.com/2015/02/21/sytuacja-militarna-rzeczpospolitej-polskiej-na-rok-2015/)…

POZOSTAŁĄ CZĘŚĆ ARTYKUŁU ZNAJDZIESZ NA NOWEJ STRONIE MOJEGO BLOGA:http://bloghist-mil.pl/2015/09/13/o-wojsku-polskim-slow-kilka-czesc-3-wojska-rakietowe-i-artyleria/

11 uwag do wpisu “O Wojsku Polskim słów kilka… – część 3 (Wojska Rakietowe i Artyleria).

  1. Świetny tekst, mam tylko jedno pytanie, bo podajesz liczbę zamówionych czy planowanych egzemplarzy nowego uzbrojenia, a czy byłbyś w stanie opisać również jak będzie wyglądała struktura dywizjonów artylerii po wprowadzeniu nowych AHSów i Homarów? Wygląda na to że Kryli ma być więcej niż Krabów, więc to nie będzie wymiana Kryl za Danę i Krab za Goździka. Z rakietowymi też nie jest to jednoznaczne.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Jedna rzecz jest nieaktualna, a mianowicie:

    „Spike – (…) W najbliższych czasie nie planuje się kolejnych zakupów tych wyrzutni ani ich wycofania.”

    Według PLAN MODERNIZACJI TECHNICZNEJ SIŁ ZBROJNYCH w latach 2013-2022 z 31.08.2015 w planach jest:

    Przeciwpancerne pociski kierowane SPIKE Zwiększenie możliwości obrony
    przeciwpancernej wojsk. W 2015 r. wszczęto postępowanie na dostawę 1000 szt. PPK Spike-LR 2017-2020 r. 1000 sztuk pocisków

    Kliknij, aby uzyskać dostęp program_uzbrojenia_31_sierpnia_2015.pdf

    Polubienie

  3. Bardzo fajny artykuł, ale mam parę dygresji. Z informacji PGZ i MON wynika, że nie będzie wycofania RM-70/85, a ich modernizacja w celu pozostawienia w linii. Modernizacja ma obejmować nowy SKO, systemy łączności itd, ale bez wymiany nośnika (zbyt duże koszty). Co do Langust opracowana została Langusta II i wydaję się że wyrzutnie będące obecnie na wyposażeniu zostaną zmodernizowane do tej wersji (większy nośnik i dodatkowe 40 pocisków, jak w RM), albo zastąpią BM-21. Jednak to wszystko to tylko plany, opublikowane nie tak dawno (MSPO). Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.
    Nie mniej, artykuł trzyma poziom jak zawsze.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz